Postări

Se afișează postări din mai, 2010

play hurl berl

sig. Berlusconi nu se tine de cuvant privind reducerea datoriilor din Africa, asa cum a promis in 2005. sa ne jucam un pic si sa dam cu el de pamant :) mai ales ca summitul G8 din Canada se apropie http://www.one.org/international/actnow/hurlberl/?id=1700-4631829-SUucDCx&t=3 ONE.org

Draga Prietene

Ai dreptate, ai perfecta dreptate. Avem voie sa avem viziuni diferite, avem voie sa credem si sa avem pareri diferite. Avem voie sa nu mergem la vot si sa lasam pe altii sa voteze, sau sa mergem si sa nu votam sau sa anulam votul, lucru care mie imi pare chiar mai grav, desi probabil disperarea uneori ne poate impinge si la astfel de gesturi. Dar sa credem! Si sa facem ceva in sensul asta. Sa nu ne blazam. Sa nu ne lasam dominati de cei multi si sa devenim nesemnificativi. Mai bine singur, fara prieteni, despartit sau necasatorit, nerealizat, somer si fara bani decat limitat, multumit ca am mai pontat si azi, satisfacut si increzut. Increzut!!? Da, exact! As prefer sa fiu poate mai degraba increzator, desi in lumea asta… Nu vreau sa fiu inconjurat si plin de asa zisi ‘tovarasi’ care isi urmaresc interesele si care dupa colt ranjesc satisfacuti sau injura printre dinti. Nu doreste cred nimeni asta. Desi … realitatea de zi cu zi ne contrazice. Suntem ispiti de succes, vrem sa fim p...

Art is . . .

Ce inseamna arta? Sau, poti scrie, poti compune, poti picta, poti sa creezi orice dar sa o faci din inlauntrul tau, din simtaminte, din suflet, din ceea ce crezi tu ca ai. Daca ai cevaJ... Arta poate fi doar adevar, nu poate fi minciuna. Arta poate inseamna ...zvacnire. Arta se poate naste din durere (like a baby). Din neputiinta. Din umilinta de a nu accepta. Dar nu din slabiciune sau din trufie. Arta se naste din placerea de a trai. Din iubirea de frumos. Din ura de urat. Din rasetul cristalin al primaverii. Arta poate fi o raza de speranta pe timpul unei furtuni ravasitoare, nimicitoare... Arta este atunci cand iti simti inima plina/umpluta de revarsatul apei de munte si tot arta se numeste cand iti simti sufletul calcat/tavalit in picioare, iar atunci trebuie sa vrei sa descrii ce simti in: cuvinte, sunete, culori sau forme. Arta se naste ori din placerea de a trai sau din iubirea de frumos ori din ura de urat, ura de dispret, scarba de scarbit. Din zambetul cristalin al primaveri...