Postări

Se afișează postări din 2013

mandela

Imagine

reflektor

Imagine
arcade fire au revenit cu un mult asteptat album in 2013 pe care l-au numit sugestiv - reflektor. cu mai multe influente, de la eseul lui Kierkegaard, la muzica haitiana si jamaicana pana la mitologia greaca gen mitul lui ofeu si euridice inca de pe coperta albumului dar care devine si mai evidenta in ultimul single - afterlife - unde sunt folosite imagini din filmul ' black orpheus ' din 1959. cu sustinere puternica din partea lui bowie care e chiar invitatul primului single - reflektor. si chiar daca orientarea tematica si lirica e clara, soundul e directionat fara dubii catre zona synth dance groove cu influente din soundul anilor 90 - depeche mode, new order, etc - poate si datorita producatorului si frontmanului Murphy de la LCD Soundsystem. este un pas inainte aceasta orientare si nu e vorba de un album cu melodii vechi sau b-side uri remixate insa raman la parerea ca acest album nu este peste ultimul si anume suburbs care ramane de referinta. sa reinven...

La Migliore Offerta

Imagine
'la migliore offerta' este unul din filmele vazute de curand si ramane printre preferate pentru ca poate fi privit  si ca un album cu opere de arta povestea ce curge subtil si sensibil are o puternica coloana sonora (morricone) si un joc, o dilema intre autentic siura fals si pasiune. daca e iluzie sau realitate arta sau dragoste aflam in final.

no thought control

Imagine
odata vizionat si 'the wall' pot spune ca am inchis un ciclu. un ciclu al frustrarilor. al neputiintei. un ciclu inceput in adolescenta si incheiat acum. the wall - a ajuns in Romania. si gata. da, am intrat in normalitate. Spargeti zidurile baieti!

the national - trouble will find me

Imagine
eu mi-l declar albumul anului 2013 pana in acest moment bicoz se sincronizeaza perfect cu dorul de briza de mare care anu' asta a devenit mai acut ca orican d http://www.americanmary.com/

succes

Imagine
depre faima si succes fara compromis ... mai exactly, talentul fara advertising & promotion = 0

Depeche Mode - Alone

From the new album "Delta Machine" (2013) Video footage taken from Alfred Hitchcock's "Rear Window"

orchestra manevrata in...negru

Imagine

de ce iubim romania

Imagine

altfel de 'diamonds'

Imagine
viata de corporatist :) ps putin mai multa atentie la versuri!

dupa dealuri

Imagine
 nu stiu altii cum sunt dar eu dupa ce am vazut dupa dealuri cateva saptamani de zile bune. m-am linistit, complet. . asa cum bine zicea numai stiu cine pe blogul sau filmul trebuie proiectat pe Casa Poporului adusi si fortati (ca in portocala mecanica) sa il vada toti politicienii, functionari, etc desi probabil ca oricum nu ar avea nici un rezultat. as zice  - simplu - doar - este minunat.

in asteptarea stirilor bune

Imagine

compozitia parlamentului italian dupa alegeri

daca pana acum aveai nevoie de un laptop sa intri in business si sa faci ceva dineros acum cu un blog si putin umor poti sa obtii 100 locuri in Parlament. nici macar o televiziune ca domnu' dan (sic) bravo beppe parca deja ma simt mai bine in romanika noastra http://www.hotnews.ro/stiri-international-14308504-care-este-compozitia-parlamentului-italian-dupa-alegeri.htm

inhib

Imagine
e puritanism ? sau turism psihedelic, abordate si despicate in 4 de relatia om-natura? eliberare de conventiile sociale, de tabu-uri? o viziune simpla si fara inhibitii
Imagine
  Un inger s-a trezit intr-o amiaza/ Era prea grea lumina si-l izbea El si-a incaltat usoarele botine/ Si-a luat din vis bastonul de parfum Si-a pus pe aripi tristeturile fine/ Si  mainile si-a-nmanusat in fum.  Inger Emil Brumaru

la rasfoit filmele lui 2012

pentru ca topurile si clasamentele dauneaza grav atat psihicului dar si culturii cinefile in general o sa rasfoiesc aleatoriu filmele care si-au pus amprenta in 2012 si pentru ca ne place masochismu' o sa enumeram doar pe cele care raman cele care iti framanta un pic neuronu' in suflet nu 'one-night-stand' urile sau cele care iti injura inteligenta asadar: holy motors (2012) inovator metaforic & non-conformist - filmul 'rock'n'roll' al anului amour (2012) clasic, simplu, poate un pic prea simplu pentru gusturile mele. rust and bone (2012) despre prietenie - il pot numi 'de suflet' pentru ochiul si viziunea lui calda si umana asupra. si pentru ca e marion cotillard to rome with love (2012) - pentru ca trebuie si comedie si pentru ca e din saga metropolitana europeana a lui woody (dupa barca si paris). argo (2012) - ce se intampla cand nationalismul si patriotismul bat la portile hollywoodului? nu raspunde ...

de prin playlist adunate

Imagine
1. din ciclu de intrebari existentiale de unde venim? incoToR ne invartem? mai scapam din acest sfarsit al lumii? sau noi de mancat ce mai bem? iaca vine una adanca & clocita de batranu' dave: 2. si dak tot e sa 'talking about being at the wrong place at the wrong time"   genul de melodie de care nu ma pot satura! oare sa 'I can't get no satisfaction'? adik cu cat o asculti mai mult cu atat te saturi mai putin? the less I give the more I get back? (sau invers?) la care descoperi mereu ceva nou?something borrowed/something new/something old/something blue? 3. & last but not least ...direct de pe computeru' sintetizat:

de ce este romania altfel?

Imagine
mai din mers, mai intre statii, mai la un semafor, se  citeste eseul ''De ce este Romania altfel" de Lucian Boia. desi titlul pare usor diplomat, cartea nu este deloc asa chiar din contra, poate indigna mintile unora mai patriot-nationalisti. am aflat asadar - surprize surprize - ca nu, nu este un blestem asa cum am putea concluziona dupa ce privim realitatile sau antenele - apropo, cine o mai face asta? - ci ca este vorba doar de istorie, ca este in sangele nostru de ani si ani, sa: - fim apatici - ne balacarim (in mizerie, minciuna, si hotie) - fim complexati de inferioritate vis-a-vis de occident dar sa ii copiem in acelasi timp - nu punem 'principiile de guvernare si interesul colectiv deasupra intereselor personale si de grup' - ne batem adesea pentru tron cu reguli 'vagi' si chiar si astea adesea nerespectate - avem cea mai mare instabilitate politica dintre toate tarile Europei - acceptam ca statul sa ia mult si sa ofere putin - ina...

nicu pestera - artistu'

Imagine
Imagine
'nu-i nimic daca ferestrele n-au dinti frigul se poate inveli frumos in saltele'                                            gellu naum

2013

am pornit anul nou cu ganduri noi, cu idei simple, curate, cu mai multa ordine, cu obiective clare.  vestile sunt bune in principiu. :) o sa imi fac mai mult timp sa scriu aici in primul rand. adica mai mult timp petrecut acolo unde  trebuie si nu unde nu trebuie. apoi o sa imi fac mai mult timp sa citesc, sa ascult si sa urmaresc ceea ce este simplu si natural si nu ceea ce e artificial. asadar obiectivele cam astea sunt: sa ne hranim (spiritul) mai mult, mai limpede, mai frumos.   bine ai venit 2013!